#
USHTRO.com
Ushtro/Fitness/Gym/Bodybuilding
Ushtrimet/Fitness/Gym/Bodyubilding/Health
  
Tricep/Fitness/Gym/Bodybuilding/Health
Gjoks/Fitness/Gym/Bodybuilding/Health
Krahėt/Fitness/Gym/Bodybuilding/Health
Shpin/Fitness/Gym/Bodybuilding/Health
Kėmbėt/Fitness/Gym/Bodybuilding/Health
Barku/Fitness/Gym/Bodybuilding/Health
Bicep/Fitness/Gym/Bodybuilding/Health
Fitness/Gym/Bodybuilding
Shembull Ushtrimi
Ushqimi/Fitness/Gym/Bodybuilding/Health
Foto/Fitness/Gym/Bodybuilding/health
Cha/Fitness/Gym/Bodybuilding/Health
Kontakto
Marketing
Forumi
Yoga
Kalkulimi i Mases Se Trupit

Chest - Gjoksi

Sa mė shumė qė tė keni llojshmeri qat ushtrimeve aq mė shumė muskujt i ve ne punė.  Njėri ndėr ushtrimet mė tė mira pėr gjoks ėshtė bench apo ushtrimi #1.  Sa her ta ushtroni gjoksin bench duhet tė jet ushtrimi i par.  Ushtrimi pė gjoks duhet tė vijoj nė kėt mėnyr::  Ushtrimi 1, 2 dhe 3, javen tjetėr 1, 3 dhe 6, javen tjeter 1, 4 dhe 7.  dmth qdo javė ndryshoni ushtrimet por ushtrimi #1 ėshtė gjithher nė pėrdorim.
 

 

1.  Bench  eshte ushtrimi me i preferuar ne fitness per gjyks.  Eshte nje ushtrim qe e zhvillon gjyksin vertet mir.  Shpina gjinje rrin drejt me bench, asnjeher mos e lakoni shpinen kur ushtroni.  Duart i zgjatni deri sa te drejtohen krejt dhe po ashtu e bjeni posht deri te gjyksi.  Shumica e njerzve qojn pesh teper te rende dhe nuk e bejn ket ushtrim se si duhet.
  


2. Flyes apo flutra, ket ushtrim mund ta beni edhe bench apo edhe ne bench 45shkall.  Duart lakoni pak te brryli dhe kur ti hapni duart mos e le peshen te shkoj ma posht se krahu se mund ta lendoni veten.  Kur i hapni duart dhe pesha arrin ne nivel me krahun ndaluni dhe ngriteni perpjet duke i bashkuar duart ne mes.  Eshte shum e rendesishem gjat gjith ushtrimeve GJITHMON duke ushtruar ta paramendoni muskulin duke ushtruar dhe duke u zhvilluar.
   


3.  Shpinen mos e lakoni, zgjatni duart dhe bireni peshen deri te gjoksi.  Ky ushtrim eshte per pjesen e epert te gjoksit
  

4.  Ky eshte si ushtrimi #dy po nje variant tjeter ne bench 45shkall.  Ky ushtrim eshte per pjesen e epert te gjoksit

5.  I njejti ushtrim si ushtrimi #nje por nje variant tjeter.  Eshte e preferushme qe sa ma llojshmeri te keni ne ushtrime aq ma mir.  Ky ushtrim eshte per gjith gjoksin
 

6.  Eshte nje ushtri i mir por edhe i keq se i qet krahut shum pun, shumica e bodybuilderav e vrajn krahun ne ket ushtrim duke ngritur pesh te rend.  Duke e ber ket ushtrim qat gjith kohes meno se keni ndonje pare te hekurit ne mes te gjoksit dhe mundoheni ta shtypmi kur i bini duart bashk.  Ky ushtrim eshte per pjesen e jashtme te gjoksit

7.  Shpinen paralel me bench, uleni peshen ngadale dhe ngriteni ne te njejten menyr. Ushtrim i mir per pjesen e poshtme te gjoksit

    

 

8.  Duhet te dini se si ta beni ket ushtrim.  Mund te perdoret edhe per gjoks por edhe per tricep.  Qe ta perdoreni per gjoks duhet pak qe trupin ta shtyni perpara / si kjo vij, ndersa nese doni te ushtroni tricep mbajeni trupin drejt

         
 

Site Mailing List 

 


Copyright © 2008 All Rights Reserved