#
USHTRO.com
Ushtro/Fitness/Gym/Bodybuilding
Ushtrimet/Fitness/Gym/Bodyubilding/Health
  
Tricep/Fitness/Gym/Bodybuilding/Health
Gjoks/Fitness/Gym/Bodybuilding/Health
Krahėt/Fitness/Gym/Bodybuilding/Health
Shpin/Fitness/Gym/Bodybuilding/Health
Kėmbėt/Fitness/Gym/Bodybuilding/Health
Barku/Fitness/Gym/Bodybuilding/Health
Bicep/Fitness/Gym/Bodybuilding/Health
Fitness/Gym/Bodybuilding
Shembull Ushtrimi
Ushqimi/Fitness/Gym/Bodybuilding/Health
Foto/Fitness/Gym/Bodybuilding/health
Cha/Fitness/Gym/Bodybuilding/Health
Kontakto
Marketing
Forumi
Yoga
Kalkulimi i Mases Se Trupit

Bodybuilding-Fitness 

Tė gjitha nvaren se qfar rezultate deshironi nga ushtrimet, dhe qfar doni tė arritni.  Nese deshironi tė shtoni mas apo pesh, atėher ju duheni qė te ngritni pesha sa mė tė rėnda, por nėse dėshironi te keni njė trup atletik, (dhe ky syqerim vlen edhe pėr tė humbur pesh) ju duhet tė ngritni pesha mė tė lehta por me repeticione mė shum.  Njė gjė shumė me rėndėsi ėshtė qe kur kur kur mos ta levizni trupin tuaj qat ushtrimeve, rrini stabil dhe vetem levizni muskujt qė po i ushtroni.  Mos u mundoni te ngritni pesha qė jan tepėr tė rėnda se vetėm do ta lendoni vetėn dhe do tė jeni shakaja nė gym. 

 

Ja njė shembull per ushtrime.::

Pėr Mas: Zėm shembull se jeni duke ushtrur Gjoksin. 
Bench -- E zgjedhni njė pesh qe mund ta qoni 10 her, psh 10x70kg, pastaj e zgjedhni nje pesh qe mund ta qoni 8 her, psh 8x80kg, dhe e fundit e hypni ne 85kg dhe mundoheni ti bėni 8 repeticione.  Dmth.  10x70, 8x80 dhe 8x85.

Pėr trup atletik:  Jeni duke ushtruar pėr ta pasur njė trup atletik, dhe jo per mas:
Bench -- E zgjedhni njė pesh qė ėshtė 70% te maximumit qe mundeni ta qoni.  Ushtrimi vazhdon ne kėt mėnyr.  15x50, 15x50, 15x50.  Dmth i ngritni peshat e 50kg, qė ėshtė vetėm 70% te peshės qė mund ta ngritni mė sė rėndi.  Qdo ushtrim qė te bėni, ju duhet tė veproni ne kėt lloj.

Ushtrimet Kardio jan shum tė rėndėsishme pėr ta pasur njė trup te mrekullushem.  Vrapimi, Bicikleta, Noti, qdo ushtrim qė tė ndjersit dhe e djeg vjamin ėshtė i preferuar mė sė pakti 2 her nė jav.

Njė ndėr planprogramet mė tė pėrdorur nė pėrgjithsi ėshtė:

E Hane:
Gjoksi dhe Barku  (*klikoni ne emer per ta par ushtrimin)

E Marte:
Shpina dhe Bicepci

E Merkure:
Kėmbėt

E Ejte:
Krahėt, Tricepci dhe Trapezoidet

E Premte:
Kardio (Vrapim, Biciklet, Not)

E Shtune dhe Dielle:
Pushim

                                                      


Site Mailing List 

 


Copyright © 2008 All Rights Reserved